Asset Publisher
Hodowla lasu
Początki hodowli lasu, poprzez próby odnawiania wyciętych drzewostanów, sięgają średniowiecza. Polegały głownie na pozostawianiu nasienników do obsiewu, ale także odnotowywane były próby sztucznego wprowadzania sadzonek na ogołoconej z drzewostanu powierzchni.
Właściwy rozwój nastąpił jednak w wieku XIX, kiedy to okazało się że zwiększone zapotrzebowanie na drewno wymusza kierowanie wzrostem i rozwojem drzewostanów tak by były w stanie zaspokajać potrzeby społeczeństwa. Powstała więc nauka zajmująca się badaniem praw powstawania i rozwoju zbiorowisk leśnych, zwanych drzewostanami, oddziaływaniami zachodzącymi pomiędzy drzewostanem a otoczeniem oraz w jego wnętrzu. Badano także wpływ zabiegów hodowlanych na uzyskiwaną jakość drewna i dynamikę wzrostu drzew.
Hodowla lasu zajmuje się zachowaniem równowagi pomiędzy użytkowaniem rębnym (pozyskiwaniem surowca),a pozaprodukcyjnymi funkcjami lasu. Dba o zwiększanie zasobów, zachowanie trwałości użytkowania przy jednoczesnym wytwarzaniu niezbędnego dla społeczeństwa surowca.
Do zadań Hodowli lasu należy:
- utrzymanie ciągłości lasu
- powiększanie zasobów leśnych
- otrzymywanie wysokiej jakości surowca drzewnego
- zapewnienie pozytywnego oddziaływania lasu na stosunki wodne, warunki zdrowotne, krajobraz itp.
- wzmaganie odporności drzewostanów na szkodliwe czynniki naturalne i sztuczne
Cele te uzyskiwane są poprzez wykonywanie zabiegów zaczynając od przygotowania nasion o odpowiednich właściwościach genetycznych, poprzez wyprodukowanie sadzonek, założenie upraw lub wykorzystanie naturalnego obsiewu do powstania naturalnego odnowienia, kształtowanie młodników i drzewostanów o odpowiednim składzie gatunkowym i jakości, kończąc na cięciach w dojrzałym drzewostanie mających na celu przygotowanie danej powierzchni do odnowienia porządnymi gatunkami (hodowla lasu zajmuje się określeniem drzew przeznaczonych do wycięcia, samą techniką wycinki zajmuje się użytkowanie lasu).
Hodowlę Lasu można podzielić na ogólną (zajmującą się ekologicznymi podstawami hodowli) i szczegółową (zajmującą się ustalaniem metod i techniki prowadzonych zabiegów). Dział drugi opiera się na zasadach wypracowanych przez dział ogólny. Bardziej szczegółowym podziałem jest wyróżnienie działów zajmujących się wykonaniem poszczególnych zadań hodowli lasu np. szkółkarstwo zajmujące się produkcją materiału sadzeniowego itd., podział ten omówiono w rozwinięciach tego artykułu.
Asset Publisher
ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW W ZAMIAN ZA SADZONKĘ.
ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW W ZAMIAN ZA SADZONKĘ.
Mobilna zbiórka elektroodpadów oraz zużytych baterii w zamian za sadzonkę!!!
Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta Radomska oraz gminy wiejskiej Radomsko do wzięcia udziału w kolejnej już akcji pn. MOBILNA ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW I ZUŻYTYCH BATERII W ZAMIAN ZA SADZONKĘ.
Zużyte elektroodpady mieszkańcy gminy Radomsko mogą przynieść w dniu 21.05.2024 r. w następujące miejsca zbiórki:
- Płoszów, ul Radomszczańska 40 o godz. 8.00-9.00
- Dziepółć 104 B (obok sklepu spożywczego) o godz. 9.15-10.15
- Kietlin, ul Radomszczańska 63 (OBOK OSP) o godz. 10.30-11.30
- Strzałów, ul. Kolumba 2 (plac pomiędzy szkołą, a boiskiem) o godz. 11.45-12.45
- Szczepocice Rządowe 11B (obok OSP) o godz. 13.15-14.15
Mieszkańców Radomska zapraszamy w dniu 22.05.2024 r. od godziny 14.00 do 17.00 przy parkingu Miejskiego Domu Kultury.
Organizatorem akcji jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku wraz z firmą Electro-System Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Zużyte elektroodpady będzie można wymienić na sadzonki drzew na przykład sosna, modrzew, olsza, brzoza, klon, jawor lub krzewów ozdobnych thuja „Smaragd”, tawuła, jałowiec.
Organizację zbiórki wspiera Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Nadleśnictwo Radomsko. Fundatorami sadzonek są Electro-System oraz Nadleśnictwo Radomsko. Liczba drzew oraz krzewów jest ograniczona i zależy od ilości przyniesionego sprzętu.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na plakatach rozmieszczonych na terenie Radomska. W wyznaczone miejsca dostarczać można wyłącznie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych jak np.: kosiarki, chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, radioodbiorniki, telewizory, konsole do gier, grzejniki elektryczne, odkurzacze , ale również drobny sprzęt tj. telefony, tablety suszarki, lokówki, prostownice, szczoteczki elektryczne, żelazka itd.
Podczas zbiórki można również oddać zużyte świetlówki.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zbiórce!!!