Asset Publisher
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
Użytki ekologiczne, są to zwykle niewielkie powierzchniowo, śródleśne, bądź śródpol-ne, bagna lub „oczka wodne", często zadrzewione i zakrzewione. Należą między innymi do cennych po względem przyrodniczym ekosystemów stanowiących ostoję płazów i ptaków.
Na terenie Nadleśnictwa Radomsko występuje 47 użytków ekologicznych zajmujących łączną powierzchnię 54,58 ha. Przeważnie są to tereny podmokłe, dawne wyrobiska piasku lub torfu, starorzecza, lokalne zatorfione obniżenia terenu i niewielkie fragmenty lasów.
Fot. A. Wójcicka-Rosińska
Asset Publisher
Asset Publisher
Back
Szkółki leśne
Szkółki leśne
Wiosna to "gorący" okres na leśnych szkółkach.
Na terenie Nadleśnictwa Radomsko znajdują się dwie szkółki leśne. Zapewniają one materiał sadzeniowy, o znanym pochodzeniu, używany do zalesień i odnowień wykonywanych przez Nadleśnictwo. Ewentualne nadwyżki produkcyjne są sprzedawane nabywcom indywidualnym. jednoroczne sadzonki sosny.
Szkółka leśna "Kruszyna"
Jest położona w leśnictwie Kruszyna. Działa od 1972 roku. Powierzchnia produkcyjna szkółki wynosi 2 ha. Oprócz gatunków lasotwórczych takich jak: sosna, jodła, dąb, buk, jesion, olsza; hoduje się tu także gatunki domieszkowe (lipa, klony, wiąz, brzoza) i biocenotyczne (grab, jarząb, krzewy). Osobą odpowiedzialną za produkcję jest leśniczy leśnictwa Kruszyna.
Szkółka leśna Strzałków
Szkółka położone jest na terenie leśnictwa "Strzałków". Założona została w 1996 roku. Produkcja skupia się na hodowli sadzonek gatunków głównych: sosna, dąb, brzoza i jodła. Ciekawostką jest siedmio arowa szkółka podokapowa, gdzie pod osłoną starego drzewostanu sosnowego stworzono idealne warunki do wzrostu wrażliwej na nasłonecznienie i przymrozki jodły.