Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest istotną gałęzią gospodarki leśnej obok hodowli i ochrony lasu. Mówiąc o użytkowaniu lasu mamy na myśli pozyskanie, zrywkę i wywóz drewna – użytku głównego oraz wykorzystanie tzw. użytków ubocznych jakimi są jagody, grzyby, rośliny zielne (lecznicze) a także produkcja choinek i stroiszu.

Rozmiar pozyskanego drewna wynika z potrzeb hodowlanych i sanitarnych drzewostanów. Podstawowym dokumentem określającym ilość, lokalizację oraz termin pozyskania drewna – surowca odnawialnego – tak, aby nie mógł się wyczerpać, zaspakajając przy tym ludzkie potrzeby, jest Plan Urządzenia Lasu, sporządzany dla Nadleśnictwa na 10 lat. Stosując się do wskazań operatu jednocześnie zachowujemy las w równowadze, zapewniając ochronę środowiska leśnego, zachowanie w nim bioróżnorodności, korzystnego wpływu lasu na wodę i klimat oraz zdrowotności, a co się z tym wiąże odporności na szkodliwe czynniki czyhające z różnych stron. (Patrz dział Urządzanie Lasu).


Użytkując las stosujemy odpowiednie cięcia:

Rębnie zupełne i złożone – wykonywane w drzewostanach dojrzałych, mające na celu wprowadzanie nowego pokolenia lasu.
Trzebieże – to cięcia wykonywane w drzewostanie, który wszedł w okres dojrzewania czyli intensywnego wzrostu i walki o dostęp do światła. Zabiegi te mają na celu usuwanie drzew gospodarczo niepożądanych. Trzebież powoduje zwiększenie zapasu drzewostanu dzięki rozwojowi koron i grubości pni. Polepsza jakość techniczną i sanitarną drzewostanu, dzięki usuwaniu drzew chorych i wadliwych.
Cięcia sanitarne i przygodne – polegają na usuwaniu z lasu wszystkich złomów, wywrotów, posuszu oraz drzew opanowanych przez szkodniki – niezależnie od wieku drzewostanu.

Podsumowując:

Użytkowanie lasu to eliminowanie z drzewostanów drzew starych, których dalsze pozostawienie na pniu przyczyniłoby się do deprecjacji drewna (obniżenia wartości surowca), drzew chorych, które są już zasiedlone przez owady lub grzyby (mogące być zagrożeniem dla sąsiednich drzew i drzewostanów), złamanych, wywróconych ale także zdrowych, rosnących zbyt gęsto, hamujących tym samym rozwój swoich sąsiadów, osłabiając ich przyrosty.
 

Racjonalne użytkowanie dóbr leśnych umożliwia zachowanie zdolności regeneracyjnych drzewostanu i nie przyczynia się do degradacji środowiska leśnego.
Jednym słowem umiar = równowaga.

Wszystkie zadania realizowane w nadleśnictwie Radomsko opisane są w 10-letnim Planie Urządzenia Lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkajmy się w lesie

Spotkajmy się w lesie

Zajęcia edukacyjne prowadzone są dla grup zorganizowanych w dni robocze od godz. 9:00 do 14:00, w oparciu o zgłoszenie zajęć edukacyjnych dostępne poniżej.

Krok 1 - Sprawdź, czy mamy wolny termin?

W naszym kalendarzu na bieżąco wpisujemy rezerwacje i zajęte terminy. Zanim zadzwonisz zobacz, czy możemy się spotkać w dniu, o którym myślisz.

 

Krok 2- Zadzwoń do edukatora

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z panią Izą Randak (tel. 044 683 20 10 wew. 42 lub 694 578 611).
Potwierdzimy możliwość przeprowadzenia zajęć i wstepnie zarezerwujemy wybrany przez Ciebie termin.

Krok 3 - Dostarcz zgłoszenie zajęć edukacyjnych

Dla Państwa i naszej wygody stworzyliśmy formularz zgłoszenia zajęć, dzięki któremu bedziemy lepiej wiedzieć, co czego oczekujecie od nas i kto na nas czeka w lesie lub na zajęciach.

Wypełniony formularz można wysłać do biura Nadleśnictwa pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub dostarczyć osobiście.
UWAGA! Formularz zgłoszeniowy powinien wpłynąć do Nadlesnictwa na 7 dni przed zajęciami. W przeciwnym razie wstępna rezerwacja jest odwołana i udostepniona ponownie.

 

To takie proste! Jeszcze tylko kilka ważnych informacji na koniec.

Za bezpieczeństwo, przestrzeganie zasad BHP i dyscyplinę w grupie zorganizowanej odpowiada opiekun grupy.

Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników nadleśnictwa Radomsko opiekunowie muszą być obecni przez cały czas trwania zajęć.

Opiekunowie muszą dbać o utrzymanie dyscypliny i bezpieczeństwo osób małoletnich oraz pomagać w prowadzeniu zajęć.

Opiekun grupy osób małoletnich odpowiada w pełnym zakresie za szkody na osobach i mieniu wyrządzone przez znajdujących się pod jego opieką małoletnich, co potwierdza składając oświadczenie na „Zgłoszeniu zajęć edukacyjnych”.