Wydawca treści
Ścieżka edukacyjna - Strzałków
Na trasie ścieżki usytuowanych jest 9 przystanków wyposażonych w tablice informacyjne, zawierające opis otoczenia oraz wybranych zagadnień leśnych.
Nasza ścieżka jest wyjątkowo łatwa do przejścia.
Na wykresie można zobaczyć, jak zróżnicowany jest teren.
Podążając myszką po wykresie możecie sprawdzić,
gdzie znajduje się najwyższy i najniższy punkt.
Najnowsze aktualności
Powrót
Nie zabieraj mnie do domu!
Nie zabieraj mnie do domu!
Znalazłeś porzuconą na polu lub w lesie małą sarenkę? Najpierw przeczytaj.

Maj i czerwiec to miesiące, kiedy sarny rodzą małe koźlęta.
Jest to też okres, kiedy do leśników coraz cześciej przynoszone są małe sarenki, niby zabłąkane i porzucone przez swoich rodziców.
Należy zdawać sobie jednak sprawę, że małe sarny nie są pozostawione w lesie same. Matka Natura w ramach samoobrony wyposażyła je w mechanizm obronny, który polega na braku zapachu. Młode sarny dzięki temu są doskonale chronione przed drapieżnikami. Być może wyglądają na opuszczone. Matki jednak czuwają nad nimi w bezpiecznej odległości i podchodzą do koźlaków tylko w celu nakarmienia go. Taki stan trwa kilka dni po urodzeniu. Gdy młode się wzmocni i zacznie pobierać pokarm roślinny dołączy do stada.
Młode zaczynają pobierać pokarm roślinny w drugim tygodniu życia, do 6 tygodnia mają po bokach tułowia po 3 rzędy białych plamek. Koźlęta pozostają przy kozie przez rok.
J
akiekolwiek próby zbliżenia się do małych saren ,
próby przeniesienia ich w innej miejsce, czy udzielenia pomocy są skazane na niepowodzenie, gdyż człowiek nigdy nie będzie w stanie zapewnić małej sarnie takiej opieki, jak matka. Dodatkowo dotykając koźlaki powodujemy, że nabywają one zapach, który mógłby ściągnąć niebezpieczeństwo.Z psem do lasu? Zawsze na smyczy.
Nieustająco ważne jest, aby zawsze spacerować po lesie z psem uwiązanym na smyczy. To bardzo ważne i nawet zwykły kanapowiec, gdy poczuje zew natury, nie będzie w stanie mu się oprzeć.
