Asset Publisher
Zanocuj w lesie
Od 1 maja 2021 roku w nadleśnictwie Radomsko funkcjonują 3 specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
W Nadleśnictwie Radomsko obszar „Zanocuj w lesie” to ponad 1500 ha lasu w 3 różnych lokalizacjach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczegółowe mapy znajdziesz w Banku Danych o Lasach. Szczególnie polecamy aplikacje mobilną mBDL, przyda się podczas każdej wędrówki po lesie nie tylko w drodze na biwak.
ZASADA 3XZ – ZAPLANUJ, ZANOCUJ, ZABIERZ
Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wyprawy. W miejscu, do którego się udajesz nie będzie ławek, stołów, kuchni, czy wiaty, w której możesz schronić się przed wiatrem. Ubierz się odpowiednio. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie radomszczańskich obszarów nie można rozpalać ognisk. Kiedy rano obudzisz się wypoczęty nie zapomnij, aby posprzątać po sobie wszystkie ślady, które zostawiłeś. Miejsce, w którym biwakujesz musisz przywrócić do stanu wyjściowego zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).
W nadleśnictwie Radomsko miejscami wyznaczonymi do rozpalania ogniska jest Punkt Edukacyjny Podświerk oraz Punkt Edukacyjny Kodrąb. Kuchenek gazowych można używać wyłącznie po spełnieniu wszystkich warunków z Regulaminu.
Lokalizacja widoczna jest na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.
Jeśli chcesz nocować dłużej i/lub w większym gronie musisz dokonać zgłoszenia. Możesz to zrobić za pomocą formularza internetowego lub wysyłając wymagane Regulaminem dane na adres: radomsko@lodz.lasy.gov.pl
które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
W lasach objętych Programem wszystkie prace z zakresu gospodarki leśnej, jak i czynności łowieckie prowadzone są bez zmian. Lista aktualnie prowadzonych prac z zakresu pozyskania jest dostępna tutaj. Należy stosować się do wszystkich aktualnie obowiązujących na danym terenie zakazów i ostrzeżeń.
PODSUMOWANIE
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru - Regulamin znajdziesz poniżej w załącznikach.
2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. W obszarach nadleśnictwa Radomsko drewno musisz przynieść sam.
3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje czasowy zakaz wstępu.
6. Z terminami polowań zbiorowych. Koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin terminy polowań.
7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Możesz też wysłać zgłoszenie bezpośrednio na adres: radomsko@lodz.lasy.gov.pl Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Iza Randak, e-mail: izabela.randak@lodz.lasy.gov.pl
Asset Publisher
Dzień Dziecka w Spale!
Dzień Dziecka w Spale!
Ogólnopolski Piknik Leśny z Okazji Dnia Dziecka w Spale - ZAPRASZAMY!
Już 3 czerwca, na terenie Nadleśnictwa Spała, a dokładnie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, Lasy Państwowe organizują Ogólnopolski Piknik Leśny z okazji Dnia Dziecka. To największe wydarzenie w Polsce poświęcone edukacji leśnej! Na dzieci i rodziców czekać będzie blisko 120 leśnych edukatorów, 20 stoisk promocyjno-edukacyjnych Lasów Państwowych z całej Polski. Przygotowaliśmy dla Was treningi sportowe, dmuchańce i poczęstunek „Dobre z lasu”. Dołączą do nas służby mundurowe: strażacy, policjanci i żołnierze.
Jeśli chcecie odkryć tajemnice leśnego bushcraftu i surwiwalu, poznać rozwój drzewa od samego nasionka, wziąć udział w zajęciach leśnej akademii sensoryki, dowiedzieć się, dlaczego drewno jest surowcem uniwersalnym albo przenieść się, choćby na chwilę, w Bieszczady, to nie może Was tam zabraknąć. Leśne Kino, zastosowanie dronów w ochronie lasu oraz ciekawostki dotyczące leśnej genetyki! To wszystko i jeszcze więcej czeka na Was w Spale!
Podczas pikniku wystąpią również: Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych, Ludowy Zespół Artystyczny „PROMNI” im. Zofii Solarzowej SGGW w Warszawie, Zespół Pieśni i Tańca Ciebłowianie, Zespół „Wesołe Szczurki” oraz zespół „MY 3”.
Zapraszamy Was 3 czerwca 2023 r. od 1100 do 1900 do Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale (Al. Prezydenta I. Mościckiego 6, 97-215 Spała).
Dla dzieci organizatorzy przewidzieli upominki i poczęstunek!
Wstęp wolny!
Do zobaczenia!