Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Początki hodowli lasu, poprzez próby odnawiania wyciętych drzewostanów, sięgają średniowiecza. Polegały głownie na pozostawianiu nasienników do obsiewu, ale także odnotowywane były próby sztucznego wprowadzania sadzonek na ogołoconej z drzewostanu powierzchni.

Właściwy rozwój nastąpił jednak w wieku XIX, kiedy to okazało się że zwiększone zapotrzebowanie na drewno wymusza kierowanie wzrostem i rozwojem drzewostanów tak by były w stanie zaspokajać potrzeby społeczeństwa. Powstała więc nauka zajmująca się badaniem praw powstawania i rozwoju zbiorowisk leśnych, zwanych drzewostanami, oddziaływaniami zachodzącymi pomiędzy drzewostanem a otoczeniem oraz w jego wnętrzu. Badano także wpływ zabiegów hodowlanych na uzyskiwaną jakość drewna i dynamikę wzrostu drzew.

Hodowla lasu zajmuje się zachowaniem równowagi pomiędzy użytkowaniem rębnym (pozyskiwaniem surowca),a pozaprodukcyjnymi funkcjami lasu. Dba o zwiększanie zasobów, zachowanie trwałości użytkowania przy jednoczesnym wytwarzaniu niezbędnego dla społeczeństwa surowca.

Do zadań Hodowli lasu należy:

  1. utrzymanie ciągłości lasu
  2. powiększanie zasobów leśnych
  3. otrzymywanie wysokiej jakości surowca drzewnego
  4. zapewnienie pozytywnego oddziaływania lasu na stosunki wodne, warunki zdrowotne, krajobraz itp.
  5. wzmaganie odporności drzewostanów na szkodliwe czynniki naturalne i sztuczne

Cele te uzyskiwane są poprzez wykonywanie zabiegów zaczynając od przygotowania nasion o odpowiednich właściwościach genetycznych, poprzez wyprodukowanie sadzonek, założenie upraw lub wykorzystanie naturalnego obsiewu do powstania naturalnego odnowienia, kształtowanie młodników i drzewostanów o odpowiednim składzie gatunkowym i jakości, kończąc na cięciach w dojrzałym drzewostanie mających na celu przygotowanie danej powierzchni do odnowienia porządnymi gatunkami (hodowla lasu zajmuje się określeniem drzew przeznaczonych do wycięcia, samą techniką wycinki zajmuje się użytkowanie lasu).
Hodowlę Lasu można podzielić na ogólną (zajmującą się ekologicznymi podstawami hodowli) i szczegółową (zajmującą się ustalaniem metod i techniki prowadzonych zabiegów). Dział drugi opiera się na zasadach wypracowanych przez dział ogólny. Bardziej szczegółowym podziałem jest wyróżnienie działów zajmujących się wykonaniem poszczególnych zadań hodowli lasu np. szkółkarstwo zajmujące się produkcją materiału sadzeniowego itd., podział ten omówiono w rozwinięciach tego artykułu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bike Orient "Dolina Warty"

Bike Orient "Dolina Warty"

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji rajdu Bike Orient.

Rajd rozgrywany będzie w okolicach Radomska na terenach rozciągających się na południe i południowy-zachód od miasta. Przez obszar ten przepływa Warta - jedna z największych rzek Polski.
 
Teren charakteryzuje się mało urozmaiconą rzeźbą terenu. Falisty krajobraz urozmaicony jest stokami doliny Warty, niewielkimi wzgórzami na otwartych terenach oraz wydmami w lasach. Występują tu rozległe kompleksy leśne sąsiadujące z łąkami dolin rzecznych. W okolicach napotkamy wiele stawów. Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu leśnego są również torfowiska. Sieć dróg jest dość bogata. Uczestnicy powinni być przygotowani na mały udział asfaltów. Drogi gruntowe w znacznej mierze są piaszczyste. Po intensywnych opadach mogą dać o sobie znać błota. Las jest w większości łatwo przebieżny. Dla rowerzystów zalecamy rowery krossowe lub górskie o średnim bieżniku.
 
Program:
Piątek (04.04.2014)
od 16 - przyjmowanie uczestników w bazie rajdu
20-22 - praca sekretariatu rajdu dla uczestników tras GIGA, MEGA i PIESZEJ
 
Sobota (05.04.2014)
7:00 - 8:30 - praca sekretariatu rajdu dla uczestników tras GIGA, MEGA i PIESZEJ
8:45 - rozpoczęcie rajdu, odprawa techniczna tras GIGA, MEGA i PIESZEJ
9:00 - rozdanie map i start uczestników tras GIGA, MEGA i PIESZEJ
9:15 - 10:45 - praca sekretariatu rajdu dla uczestników trasy HOBBY
11:00 - rozdanie map i start uczestników trasy HOBBY
15:00-18:00 - posiłek regeneracyjny
17:00 - koniec limitu czasowego dla wszystkich tras
ok. 18:00 - zakończenie rajdu i uhonorowanie najlepszych zawodników
 
Trasy:
GIGA – 100 km rowerem (11-20 punktów kontrolnych)
MEGA – 50 km rowerem (1-10 punktów kontrolnych)
PIESZA - 40 km pieszo lub biegiem (1-10 punktów kontrolnych)
HOBBY - 15 km pieszo lub rowerem (1-5 punktów kontrolnych) - trasa polecana rodzinom z dziećmi
 
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie na stronie Bike Orient