Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Europejskie przedszkolaki

Europejskie przedszkolaki

Nasze lasy odwiedziły wraz z rodzicami przedszkolaki z południowej Europy.

fot. Wojciech Bojdo

Było nam niezmiernie miło, gdy Dyrektor Przedszkola nr 2 w Radomsku zadzowniła do nas z propozycją, aby na ścieżce edukacyjnej Strzałków pokazać gościom z południowej Europy, jak wyglądają polskie lasy.

We wtorkowe popołudnie po wielu godzinach zwiedzania Radomska i wielu aktywnościach autobus z całą grupą zajechał na parking leśny. Okazało się, że goście z Włoch, Hiszpanii i Turcji byli ogromnie zaskoczeni, jak bardzo zielone są nasze lasy. Wszyscy zgodnie twierdzili, że w ich rodzinnych stronach nie występują aż tak zielone zjawiska.

fot. Wojciech Bojdo

Prawie godzinę zajął nam spacer leśną ścieżką. W czasie kiedy dzieci szukały leśnych skarbów, dorośli goście zadawali mnóstwo pytań. Komunikacja była nieco utrudniona z uwagi na czterojęzyczną grupę i tłumaczenia angielskiej pogadanki na trzy kolejne języki. W wielu przypadkach nie zawiodła nas też mowa ciała.

Comenius to jeden z czterech programów sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme).Po spacerze wszyscy wróciliśmy na szkółkę leśną, gdzie w bezpiecznym miejscu rozpalono ognisko i upieczono kiłbaski. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki z lasu.

 

(fot. Wojciech Bojdo)