Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#wakacjeZlasami

#wakacjeZlasami

#wakacjeZlasami #urlopWkraju

„A tu już byłeś?”

Każda aktywność będzie zawierała w sobie pytanie lub zadanie do wykonania.

Pod koniec wakacji prześlij odpowiedź na wszystkie pytania.
Dla wszystkich uczestników mamy przygotowane pamiątkowe gadżety.

Wiosna umknęła nam pod znakiem siedzenia w domu, odosobnienia i smutnego wyczekiwania lepszych czasów. Wakacje stały się faktem. Co prawda świat nie wrócił całkiem do normalności ale.. wielu z was zapewne myśli już o wyjeździe.

Chorwacja odwołana? Do Grecji nie latają samoloty? A nad naszym morzem wszystkie miejscówki zajęte?

To świetna informacja. W końcu nie będziesz musiał się głowić, jak spakować całą rodzinę? Zastanawiać, czy współurlopowicze nie okażą się niezwykle denerwujący. W końcu będziesz miał czas na poznanie własnej okolicy. Mamy dla ciebie propozycję. Spędź urlop u nas. Też będzie pięknie. Też będzie fajnie.

W poniedziałki – odsłonimy przed wami ciekawe, nieoczywiste miejsca, które warto odwiedzić wraz kilkoma ciekawostkami na ich temat. Zaplanujcie popołudniowy lub weekendowy wypad. Poznajcie nasze okolice. Są naprawdę piękne.

1. TRASA 1 - Okolice Pajęczna i rezerwat "Murowaniec".

2. TRASA 2 - Okolice Kamieńska i torfowisko "Wójcik".

3. TRASA 3 - Z Radomska do Radomska przez leśnictwo Stobiecko.

4. TRASA 4 - Wokół krzętowskich lasów.

5. TRASA 5 - Niedaleko od Radomska - Biały Ług

6. TRASA 6 - Przez kodrębskie lasy

7. TRASA 7 - Wokół Bakowej Góry

 

 

ŚCIĄGNIJ APLIKACJĘ mBDL I NIE ZGUB SIĘ WIĘCEJ W LESIE

PRZY OPISIE KAŻDEGO PUNKTU ZNAJDZIESZ PLIK,
KTÓRY PO WGRANIU DO APLIKACJI mBDL WSKAŻE CI SZUKANE MIEJSCE.