OGŁOSZENIE
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Radomsko
ogłasza chęć zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia
Zapraszamy właścicieli lasów lub gruntów, które są przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy, do złożenia oferty sprzedaży nieruchomości Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Radomsko.
W pierwszej kolejności jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości bezpośrednio i korzystnie przylegających lub będących w bliskim sąsiedztwie gruntów w naszym zarządzie oraz regulujących granicę polno-leśną.
Nadleśnictwo jest także zainteresowane nabyciem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, które bezpośrednio nie sąsiadują z gruntami będącymi w naszym zarządzie, pod warunkiem, że ich lokalizacja i powierzchnia umożliwia prowadzenie na nich racjonalnej gospodarki leśnej. W takich przypadkach przyjmujemy również oferty zbiorcze od kilku właścicieli sąsiadujących ze sobą działek.
W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości w pierwszej kolejności należy przesłać do nadleśnictwa pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną wstępną ofertę sprzedaży z podstawowymi informacjami o Państwa nieruchomości czyli:
adres administracyjny (należy podać nazwę gminy, nazwę obrębu oraz numer działki),
powierzchnię nieruchomości oraz występujące na niej użytki gruntowe,
oznaczenie księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.
Każdą ofertę analizujemy i podchodzimy do niej indywidualnie.
W przypadku, gdy wyrazimy zainteresowanie zakupem Państwa nieruchomości, skontaktujemy się z Państwem oraz poprosimy o przesłanie dokumentów niezbędnych do przygotowania przez nadleśnictwo wniosku do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o wyrażenie zgody na zakup Państwa nieruchomości.
Kupując lasy i grunty przeznaczone do zalesienia realizujemy założenia Zarządzenia nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 roku, w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa.
W celu finalizacji zakupu niezbędne będzie określenie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, a wyszacowana cena będzie podlegała negocjacji, zgodnie z zapisami art. 37 ust. 5 ustawy o lasach.
W sprawach związanych z zakupem gruntów przez nadleśnictwo można kontaktować się pod numerem telefonu 44 683 20 10 wew. 43.
dr inż. Tomasz Wrzalik
Nadleśniczy
Nadleśnictwa Radomsko
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Położenie Nadleśnictwa Radomsko
Położenie Nadleśnictwa Radomsko
Nadleśnictwo Radomsko
Na tle podziału administracyjnego kraju Nadleśnictwo położone jest w południowej części województwa łódzkiego, w gminach: Nowa Brzeźnica, Pajęczno obszar miejski, Pajęczno obszar wiejski, Strzelce Wielkie, Łęki Szlacheckie, Ręczno, Radomsko obszar miejski, Radomsko obszar wiejski, Dobroszyce, Gomunice, Kamieńsk obszar miejski, Kamieńsk obszar wiejski, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Wielgomłyny, Żytno, i w północnej części województwa śląskiego, w gminie Kruszyna.
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski (Zielony i Kliczkowska 2012) lasy Nadleśnictwa Radomsko położone są w zasięgu następujących jednostek przyrodniczoleśnych: Kraina: Małopolska (VI):
Mezoregion:
- Sieradzko-Łódzki (VI-1)
- Piotrkowsko-Opoczyński (VI-2)
- Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej (VI-15)
- Niecki Włoszczowskiej (VI-19)
Pod względem podziału geobotanicznego (Matuszkiewicz 2007) Nadleśnictwo Radomsko położone jest w:
- Dziale Wyżyn Południowopolskich (C),
- Krainie Wysoczyzny Łódzko-Wieluńskiej (C1),
- Krainie Wyżyn Środkowomałopolskich (C2).
Według stosowanego obecnie podziału fizycznogeograficznego Kondrackiego (2000), Nadleśnictwo Radomsko położone jest w:
- Prowincji Wyżyn Polskich (34),
- Podprowincji Wyżyny Małopolskiej (342),
- Makroregionie Wyżyny Przedborskiej (342.1),
- Mezoregionie Wzgórz Radomszczańskich (342.11),
- Mezoregionie Niecki Włoszczonowskiej (342.14).
- Podprowincji Wyżyny Śląsko-Krakowskiej (341),
- Makroregionie Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej (341.2),
- Mezoregionie Wyżyny Wieluńskiej (341.21).
- Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (31),
- Podprowincji Nizin Mazowiecko-Podlaskich (318),
- Makroregionie Wzniesień Południowo-Mazowieckich (318.8),
- Mezoregionie Wysoczyzny Bełchatowskiej (318.81).
W dolinach rzek niewielkie powierzchnie zajmują krajobrazy zalewowych den dolin Pilicy i Warty, a miejscami także terasów nadzalewowych. Rzeźba terenu uformowana została głównie w okresie zlodowacenia środkowopolskiego. Jest to bezjeziorna równina denudacyjna, miejscami z ciągami wzgórz morenowych i kemów, osiągających do 323 m n.p.m. (Góra Chełmo) na północ od Radomska.
Dominują utwory geologiczne zlodowacenia środkowopolskiego, głównie plejstoceńskie gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe, oraz piaski i żwiry sandrowe. Dolinę Warty oraz Pilicy i ich dopływów oraz bezodpływowe zagłębienia po zanikłych jeziorach wypełniają holoceńskie piaski, żwiry, torfy i namuły.