Wydawca treści
LASY REGIONU
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi sprawuje nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej na terenie centralnej Polski. Zasięg terytorialny RDLP w Łodzi wynosi ponad 22 696 km² i charakteryzuje się najmniejszą lesistością, która wynosi 21% przy lesistości Polski 29,6%. Pod względem administracyjnym obszar obejmuje teren 6 województw, 37 powiatów i 217 gmin. Największa powierzchnia zasięgu działania, jest na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.
W obszarze działania znajduje się duża łódzka aglomeracja miejska, ośrodki przemysłowe; płocki, bełchatowski, piotrkowski, wieluński. Jest to rejon dużych inwestycji infrastruktury drogowej oraz największej w Polsce odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów-Szczerców, co ma bezpośredni wpływ na prowadzenie gospodarki leśnej w tym rejonie.
W zasięgu nadleśnictw Złoczew i Grotniki znajdują się duże złoża węgla brunatnego położone częściowo pod lasami, które mogą być uruchomione w najbliższych latach. W strategii województwa łódzkiego zaplanowano dalszą rozbudowę infrastruktury drogowej, w tym wybudowanie objazdów miast Łodzi, Brzezin, Opoczna, Wielunia i Zgierza. Uruchomienie kopalni węgla brunatnego i inwestycji drogowych będzie miało wpływ na zmiany powierzchni lasów i prowadzenie gospodarki leśnej.
Powierzchnia wszystkich lasów w zasięgu działania wynosi 445,8 tysięcy hektarów z tego, Lasy Państwowe nadzorowane przez RDLP w Łodzi zajmują powierzchnię 291 598 ha. Nasze lasy charakteryzują się dużym rozdrobnieniem kompleksów, szczególnie w Nadleśnictwach Kutno i Płock gdzie wskaźnik lesistości wynosi odpowiednio 5% i 10%.
Lasy na terenie RDLP w Łodzi należą do 19 nadleśnictw i 223 leśnictw, przeciętna powierzchnia lasów w nadleśnictwie wynosi 15,7 tys. ha, średnia powierzchnia leśnictwa
1 308 ha. Odrębną jednostką organizacyjną w RDLP jest Zakład Usługowo Produkcyjny, prowadzący działalność także na terenie innych rdLP.
W zasięgu działania RDLP w Łodzi jest około 153,2 tys. ha lasów stanowiących własność prywatną. Nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych na powierzchni 77,9 tys. ha w całości lub częściowo sprawują starostowie, na pozostałej powierzchni 69,8 tys. ha lasów na podstawie umowy ze starostami, nadzór sprawują nadleśniczowie. Lasy prywatne charakteryzuje gorsza jakość w porównaniu do lasów państwowych oraz duże rozdrobnienie własnościowe. Powierzchnia lasów na jednego właściciela wynosi około 1 ha, powierzchnia działki leśnej około 0,6 ha.
Na terenach leśnych tej części kraju, zidentyfikowano około 1 100 gatunków flory naczyniowej, 134 gatunków mszaków, 166 gatunków porostów i około 1 000 gatunków grzybów.
Harmonijnie ukształtowane krajobrazy polno-leśne wraz z reliktami naturalnych ekosystemów leśnych i łąkowo-torfowiskowych są cenną wartością Polski Środkowej - obszaru pokrywającego się z zasięgiem terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Biegną tutaj zasięgi ważnych gatunków drzew lasotwórczych: buka, jodły, świerka oraz lipy drobnolistnej i jawora. Leśne zbiorowiska roślinne to na północy - krainy z przewagą borów sosnowych, zwłaszcza boru świeżego, w środkowej części z przewagą grądu subkontynentalnego, zaś na południu częstsze są lasy bukowe i jodłowe.
Fauna jest nieco uboższa w porównaniu z obszarami sąsiednimi z powodu małej ilości zbiorników wodnych i rozdrobnionej powierzchni leśnej. Zaewidencjonowano tu 779 gatunków bezkręgowców i 210 kręgowców, przy czym 40 gatunków to ssaki.
Zapraszamy na seans - film powstał z okazji 75-lecia RDLP w Łodzi!
Najnowsze aktualności
ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW W ZAMIAN ZA SADZONKĘ.
ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW W ZAMIAN ZA SADZONKĘ.
Mobilna zbiórka elektroodpadów oraz zużytych baterii w zamian za sadzonkę!!!
Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta Radomska oraz gminy wiejskiej Radomsko do wzięcia udziału w kolejnej już akcji pn. MOBILNA ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW I ZUŻYTYCH BATERII W ZAMIAN ZA SADZONKĘ.
Zużyte elektroodpady mieszkańcy gminy Radomsko mogą przynieść w dniu 21.05.2024 r. w następujące miejsca zbiórki:
- Płoszów, ul Radomszczańska 40 o godz. 8.00-9.00
- Dziepółć 104 B (obok sklepu spożywczego) o godz. 9.15-10.15
- Kietlin, ul Radomszczańska 63 (OBOK OSP) o godz. 10.30-11.30
- Strzałów, ul. Kolumba 2 (plac pomiędzy szkołą, a boiskiem) o godz. 11.45-12.45
- Szczepocice Rządowe 11B (obok OSP) o godz. 13.15-14.15
Mieszkańców Radomska zapraszamy w dniu 22.05.2024 r. od godziny 14.00 do 17.00 przy parkingu Miejskiego Domu Kultury.
Organizatorem akcji jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku wraz z firmą Electro-System Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Zużyte elektroodpady będzie można wymienić na sadzonki drzew na przykład sosna, modrzew, olsza, brzoza, klon, jawor lub krzewów ozdobnych thuja „Smaragd”, tawuła, jałowiec.
Organizację zbiórki wspiera Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Nadleśnictwo Radomsko. Fundatorami sadzonek są Electro-System oraz Nadleśnictwo Radomsko. Liczba drzew oraz krzewów jest ograniczona i zależy od ilości przyniesionego sprzętu.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na plakatach rozmieszczonych na terenie Radomska. W wyznaczone miejsca dostarczać można wyłącznie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych jak np.: kosiarki, chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, radioodbiorniki, telewizory, konsole do gier, grzejniki elektryczne, odkurzacze , ale również drobny sprzęt tj. telefony, tablety suszarki, lokówki, prostownice, szczoteczki elektryczne, żelazka itd.
Podczas zbiórki można również oddać zużyte świetlówki.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zbiórce!!!