Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Od 1 maja 2021 roku w nadleśnictwie Radomsko funkcjonują 3 specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.


W Nadleśnictwie Radomsko obszar „Zanocuj w lesie” to ponad 1500 ha lasu w 3 różnych lokalizacjach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczegółowe mapy znajdziesz w Banku Danych o Lasach. Szczególnie polecamy aplikacje mobilną mBDL, przyda się podczas każdej wędrówki po lesie nie tylko w drodze na biwak.

ZASADA 3XZ – ZAPLANUJ, ZANOCUJ, ZABIERZ

Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wyprawy. W miejscu, do którego się udajesz nie będzie ławek, stołów, kuchni, czy wiaty, w której możesz schronić się przed wiatrem. Ubierz się odpowiednio. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie radomszczańskich obszarów nie można rozpalać ognisk. Kiedy rano obudzisz się wypoczęty nie zapomnij, aby posprzątać po sobie wszystkie ślady, które zostawiłeś. Miejsce, w którym biwakujesz musisz przywrócić do stanu wyjściowego zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

W nadleśnictwie Radomsko miejscami wyznaczonymi do rozpalania ogniska jest Punkt Edukacyjny Podświerk oraz Punkt Edukacyjny Kodrąb.

W Nadleśnictwie Radomsko obszary to ponad 1500 ha lasu.
Lokalizacja widoczna jest na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Jeśli chcesz nocować dłużej i/lub w większym gronie musisz dokonać zgłoszenia. Możesz to zrobić za pomocą formularza internetowego lub wysyłając wymagane Regulaminem dane na adres: radomsko@lodz.lasy.gov.pl

Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa,
które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

W lasach objętych Programem wszystkie prace z zakresu gospodarki leśnej, jak i czynności łowieckie prowadzone są bez zmian. Lista aktualnie prowadzonych prac z zakresu pozyskania jest dostępna tutaj. Należy stosować się do wszystkich aktualnie obowiązujących na danym terenie zakazów i ostrzeżeń.

PODSUMOWANIE

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1.    Regulaminem korzystania z obszaru - Regulamin znajdziesz poniżej w załącznikach.
2.    Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. W obszarach nadleśnictwa Radomsko drewno musisz przynieść sam.
3.    Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4.    Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
5.    Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje czasowy zakaz wstępu.
6.    Z terminami polowań zbiorowych. Koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin terminy polowań.
7.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Możesz też wysłać zgłoszenie bezpośrednio na adres: radomsko@lodz.lasy.gov.pl Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Iza Randak, e-mail: izabela.randak@lodz.lasy.gov.pl