Wydawca treści
Zanocuj w lesie
Od 1 maja 2021 roku w nadleśnictwie Radomsko funkcjonują 3 specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
W Nadleśnictwie Radomsko obszar „Zanocuj w lesie” to ponad 1500 ha lasu w 3 różnych lokalizacjach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczegółowe mapy znajdziesz w Banku Danych o Lasach. Szczególnie polecamy aplikacje mobilną mBDL, przyda się podczas każdej wędrówki po lesie nie tylko w drodze na biwak.
ZASADA 3XZ – ZAPLANUJ, ZANOCUJ, ZABIERZ
Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wyprawy. W miejscu, do którego się udajesz nie będzie ławek, stołów, kuchni, czy wiaty, w której możesz schronić się przed wiatrem. Ubierz się odpowiednio. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie radomszczańskich obszarów nie można rozpalać ognisk. Kiedy rano obudzisz się wypoczęty nie zapomnij, aby posprzątać po sobie wszystkie ślady, które zostawiłeś. Miejsce, w którym biwakujesz musisz przywrócić do stanu wyjściowego zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).
W nadleśnictwie Radomsko miejscami wyznaczonymi do rozpalania ogniska jest Punkt Edukacyjny Podświerk oraz Punkt Edukacyjny Kodrąb. Kuchenek gazowych można używać wyłącznie po spełnieniu wszystkich warunków z Regulaminu.
Lokalizacja widoczna jest na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.
Jeśli chcesz nocować dłużej i/lub w większym gronie musisz dokonać zgłoszenia. Możesz to zrobić za pomocą formularza internetowego lub wysyłając wymagane Regulaminem dane na adres: radomsko@lodz.lasy.gov.pl
które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
W lasach objętych Programem wszystkie prace z zakresu gospodarki leśnej, jak i czynności łowieckie prowadzone są bez zmian. Lista aktualnie prowadzonych prac z zakresu pozyskania jest dostępna tutaj. Należy stosować się do wszystkich aktualnie obowiązujących na danym terenie zakazów i ostrzeżeń.
PODSUMOWANIE
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru - Regulamin znajdziesz poniżej w załącznikach.
2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. W obszarach nadleśnictwa Radomsko drewno musisz przynieść sam.
3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje czasowy zakaz wstępu.
6. Z terminami polowań zbiorowych. Koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin terminy polowań.
7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Możesz też wysłać zgłoszenie bezpośrednio na adres: radomsko@lodz.lasy.gov.pl Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Iza Randak, e-mail: izabela.randak@lodz.lasy.gov.pl
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Europejskie przedszkolaki
Europejskie przedszkolaki
Nasze lasy odwiedziły wraz z rodzicami przedszkolaki z południowej Europy.
Było nam niezmiernie miło, gdy Dyrektor Przedszkola nr 2 w Radomsku zadzowniła do nas z propozycją, aby na ścieżce edukacyjnej Strzałków pokazać gościom z południowej Europy, jak wyglądają polskie lasy.
We wtorkowe popołudnie po wielu godzinach zwiedzania Radomska i wielu aktywnościach autobus z całą grupą zajechał na parking leśny. Okazało się, że goście z Włoch, Hiszpanii i Turcji byli ogromnie zaskoczeni, jak bardzo zielone są nasze lasy. Wszyscy zgodnie twierdzili, że w ich rodzinnych stronach nie występują aż tak zielone zjawiska.
Prawie godzinę zajął nam spacer leśną ścieżką. W czasie kiedy dzieci szukały leśnych skarbów, dorośli goście zadawali mnóstwo pytań. Komunikacja była nieco utrudniona z uwagi na czterojęzyczną grupę i tłumaczenia angielskiej pogadanki na trzy kolejne języki. W wielu przypadkach nie zawiodła nas też mowa ciała.
Comenius to jeden z czterech programów sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme).Po spacerze wszyscy wróciliśmy na szkółkę leśną, gdzie w bezpiecznym miejscu rozpalono ognisko i upieczono kiłbaski. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki z lasu.
(fot. Wojciech Bojdo)