Zasoby leśne

Lesistość obszaru w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi ok. 21%. Ogólna po-wierzchnia lasów to 23 258,24 ha, z tego lasy w zarządzie nadleśnictwa zajmują 17 127,24 ha, czyli 72% lasów tego terenu. Resztę terenu stanowią lasy innych form własności, głównie lasy prywatnych właścicieli.

Hodowla lasu

Początki hodowli lasu, poprzez próby odnawiania wyciętych drzewostanów, sięgają średniowiecza. Polegały głownie na pozostawianiu nasienników do obsiewu, ale także odnotowywane były próby sztucznego wprowadzania sadzonek na ogołoconej z drzewostanu powierzchni.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jako dział gospodarki leśnej zajmuje się zabezpieczaniem lasu przed szkodami biotycznymi (powodowanymi czynnikami przyrody ożywionej), szkodami abiotycznymi (powodowanymi czynnikami przyrody nieożywionej) i antropogenicznymi (powodowanymi przez człowieka).

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest istotną gałęzią gospodarki leśnej obok hodowli i ochrony lasu. Mówiąc o użytkowaniu lasu mamy na myśli pozyskanie, zrywkę i wywóz drewna – użytku głównego oraz wykorzystanie tzw. użytków ubocznych jakimi są jagody, grzyby, rośliny zielne (lecznicze) a także produkcja choinek i stroiszu.

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu jako nauka zajmuje się określaniem stanu posiadania, stanu siedlisk leśnych, drzewostanów, infrastruktury, oraz określa potrzeby z zakresu ochrony lasu (jako gospodarstwa leśnego) i przyrody.

Certyfikaty

RDLP w Łodzi posiada certyfikat PEFC przyznawany gospodarce leśnej

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Jeśli jesteś posiadaczem lasu prywatnego w razie potrzeby wycinki drzew powinieneś zachować określone zasady. Znajdziesz tu wszelkie potrzebne informacje.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Dziecka w Spale!

Dzień Dziecka w Spale!

Ogólnopolski Piknik Leśny z Okazji Dnia Dziecka w Spale - ZAPRASZAMY!

Już 3 czerwca, na terenie Nadleśnictwa Spała, a dokładnie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, Lasy Państwowe organizują Ogólnopolski Piknik Leśny z okazji Dnia Dziecka. To największe wydarzenie w Polsce poświęcone edukacji leśnej! Na dzieci i rodziców czekać będzie blisko 120 leśnych edukatorów, 20 stoisk promocyjno-edukacyjnych Lasów Państwowych z całej Polski. Przygotowaliśmy dla Was treningi sportowe, dmuchańce i poczęstunek „Dobre z lasu”. Dołączą do nas służby mundurowe: strażacy, policjanci i żołnierze.

Jeśli chcecie odkryć tajemnice leśnego bushcraftu i surwiwalu, poznać rozwój drzewa od samego nasionka, wziąć udział w zajęciach leśnej akademii sensoryki, dowiedzieć się, dlaczego drewno jest surowcem uniwersalnym albo przenieść się, choćby na chwilę, w Bieszczady, to nie może Was tam zabraknąć. Leśne Kino, zastosowanie dronów w ochronie lasu oraz ciekawostki dotyczące leśnej genetyki! To wszystko i jeszcze więcej czeka na Was w Spale!

Podczas pikniku wystąpią również: Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych, Ludowy Zespół Artystyczny „PROMNI” im. Zofii Solarzowej SGGW w Warszawie, Zespół Pieśni i Tańca Ciebłowianie, Zespół „Wesołe Szczurki” oraz zespół „MY 3”.

Zapraszamy Was 3 czerwca 2023 r. od 1100 do 1900 do Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale (Al. Prezydenta I. Mościckiego 6, 97-215 Spała).

Dla dzieci organizatorzy przewidzieli upominki i poczęstunek!

Wstęp wolny!

Do zobaczenia!